/images/a_03.gif
Infocentrum Slaný
Pro Občany - Typy na kulturu, sport a vše zajímavé. Tipy pro pestřejší každodenní život ve městě SLANÝ Pro turisty - Vše o městě SLANÝ, jeho historii, památkách i dnešní podobě. Tipy na výlety do okolí. O infocentru - Kdy a kde nás můžete ve Slaném navštívit. Co vše zajímavého si do nás můžete odnést.
Infocentrum Slaný

Informační server
města Slaný a regionu
Přemyslovské střední Čechy

Ilustace Jiřiny Lockerové z knihy Panovníci českých zemí - Nakladatelství Fragment
Sladký víkend ve Slaném Přehled akcí Fotogalerie Turistické cíle Ubytování Sbírka slánek Virtuální prohlídkaAnketa
Infocentrum Slaný na Facebooku
Info

Infocentrum Slaný
Pod Velvarskou branou
Velvarská 136/1
274 01 Slaný

Telefon: 312 523 448
e-mail: ic@infoslany.cz

Letní otevírací doba
(duben - říjen)

Po - Pá
9.00 - 17.00
So, Ne, Svátky
9.00 - 16:30


Zimní otevírací doba:
(listopad – březen)

Po – Pá
9.00 - 16.00
So, Ne, svátek
Zavřeno
Doporučujeme
© 2007 Infocentrum Slaný

Založení zahrady v MŠ Montessori

Vložil: Jakub Hložek 29.11.2017 - 12:03

 V mateřské škole Montessori Slaný jsme koncem roku 2016 zažádali o dotaci v rámci programu "Zelené oázy" na revitalizaci menšího travnatého prostoru na dvorku za školou. Nechali jsme si připravit projekt od zkušené zahradní architektky Markéty Lážnovské, viz. první foto. V únoru roku 2017 nám byla dotace schválena téměř v plné výši. Po podepsání smlouvy a obdržení první části financí z dotace jsme mohli začít s úpravami.

Zahrada pro školkové děti z Montessori prostředí byla vytvořena pro výuku, pěstování, poznávání proměn cyklu přírody, odpočinek a estetický prožitek. Ve zrealizovaném projektu je vytovořen vodní tok. Voda je sváděna z jednoho školního dešťosvodu, teče do jezírka s pumpou a následně je vyčerpávána ze zásobníku napojeného na jezírko. Pumpou děti vodu vyčerpávají, používají ji na zalévání záhonků, keřů, stromů a trvalek. Děti u práce s vodou vnímají její koloběh, učí se s vodou hospodařit a objevují její vlastnosti při kontaktu vody s různými druhy povrchů. V zahradě je povrch z valounů, písku, štěpky a trávníku. Děti si tak prožijí co dělá voda, když se v létě postříká horký kámen, nebo zalije suchá zem, co dělá písek, když se polije vodou, jak se voda rozlévá, vsakuje a vypařuje. Děti mohou vnímat i vlhčí vzduch díky většímu výparu z vodní plochy. Mohou poznat a pochopit co znamenají vůně, jak souvisí barvy rostlin s jejich zálivkou a výživou. Zahrada je koncipována tak, aby se děti pohybovaly i po vyvýšených plochách – val vzniklý díky výkopu zeminy pro umístění jímky na vodu. Dále je na zahradě vytvořen svah, po kterém bude voda od dešťosvodu přitékat. V parných dnech a době slabých dešťových srážek mohou děti pracovat s vodou v nádrži. Zabudováním kalového čerpadla do nádrže, které pohání vodu na začátek dešťosvodu děti vnímají, pozorují, ohmatávají, přelévají, nalévají, cákají se i v tekoucí vodě. V zahradě jsou vysazené ovocné dřeviny – jabloň, hrušeň, moruše a jeřáb, které budou časem dobrým útočištěm v letních dnech.

V zahradě jsou zasazené různé trvalky a jedlé keře, které budou s dětmi růst a děti si zažijí co znamená starat se o živou rostlinu. Opět mohou pozorovat všemi smysly, vnímat cyklus ročních dob, ochutnávat jedlé plody. Stromy hrají opět důležitou roli pro zvýšení výparu – koloběh vody a ochlazování prostoru. Dvůr nemá žádný přirozený stín. Na podzim se hrabáním listí zahrada probudí a v kompostu pracuje s drobnými živočichy na přeměně rostlinné biomasy na humus. Děti zažijí díky kompostování další důležitou část životního cyklu. Mohou využívat zahradu po celý rok.

Samotná realizace zahrady probíhala průběžně každý měsíc prostřednictvím brigád s rodičí, přáteli školky a případnou další veřejností. Na brigádu přicházeli s rodiči také děti, které se velice rády také zapojovali. Všichni jse sledovali, jak se nám travnatá plocha mění pod rukama a čím dál více se podobá skicám v návrhu budoucí zahrady.

Na přelomu října/listopadu jsme zahradu dle plánu dokončili a v polovině listopadu slavnostně pro veřejnost otevřeli. Společně s dětmi i jejich rodiči se těšíme, jak se bude v průběhu dalšího roku měnit před očima. Děkujeme všem, kdo se na realizaci byť jen částečně podíleli a děkujeme městu Slanému, že nám umožnilo zahradu vytvořit.

Vytisknout Nahoru

Aktuality z regionu

08.12.
2017
Kaleidoskop v novém provedení
Středočeská centrála cestovního ruchu vydala nový Kaleidoskop. více »
08.12.
2017
Betlémské světlo v Infocentru.
Betlémské světlo budou letos slánští skauti předávat v sobotu 23. prosince. více »
08.12.
2017
Integrace Velvarska
Od 10. 12. 2017 dochází k rozšíření integrace veřejné dopravy. více »
08.12.
2017
INVENTURA
V pátek 29. 12. 2017 bude Infocentrum zavřené. více »
29.11.
2017
Založení zahrady v MŠ Montessori
Nová zahrada v MŠ se otevřela v polovině listopadu. více »