/images/a_03.gif
Infocentrum Slaný
Pro Občany - Typy na kulturu, sport a vše zajímavé. Tipy pro pestřejší každodenní život ve městě SLANÝ Pro turisty - Vše o městě SLANÝ, jeho historii, památkách i dnešní podobě. Tipy na výlety do okolí. O infocentru - Kdy a kde nás můžete ve Slaném navštívit. Co vše zajímavého si do nás můžete odnést.
Infocentrum Slaný

Informační server
města Slaný a regionu
Přemyslovské střední Čechy

Ilustace Jiřiny Lockerové z knihy Panovníci českých zemí - Nakladatelství Fragment
Sladký víkend ve Slaném Přehled akcí Fotogalerie Turistické cíle Ubytování Sbírka slánek Virtuální prohlídkaAnketa
Infocentrum Slaný na Facebooku
Info

Infocentrum Slaný
Pod Velvarskou branou
Velvarská 136/1
274 01 Slaný

Telefon: 312 523 448
e-mail: ic@infoslany.cz

Letní otevírací doba
(duben - říjen)

Po - Pá
9.00 - 17.00
So, Ne, Svátky
9.00 - 16:30


Zimní otevírací doba:
(listopad – březen)

Po – Pá
9.00 - 16.00
So, Ne, svátek
Zavřeno
Doporučujeme
© 2007 Infocentrum Slaný

Beřovice

/be_08.jpg

    První dochovaná zpráva o vsi Beřovice, ležící nad Bakovským potokem severovýchodně od Slaného, je z roku 1348 a týká se prodeje zdejšího mlýna a jeho přechodu z držení světského do držení církevního. Úvahy dřívějších badatelů v historii Slánska o dlouhodobějším zániku vsi v husitských válkách vyvrací skutečnost, že ves zapsal roku 1437 císař Zikmund za válečné služby nebo půjčky svému stoupenci, rytíři Pešíkovi z Blahotic. Později držel Beřovice Jindřich ze Slabic. Dalším majitelem vsi nebo její části byl Bedřich (Fridrich) Doupovec z Doupova. Po kratičkém období převzetí panství synem Bedřichem se hospodaření ujal Vilém Vojtěch Doupovec z Doupova. Dle dochovaných spisů měla církev v Beřovicích ještě v roce 1618 nějaké zboží. O své majetky na panství pana Viléma Vojtěcha ale církev ve stavovských bouřích přišla. Vilém Vojtěch Doupovec se aktivně účastnil stavovského povstání, ale jeho smutného konce se nedožil, protože byl v Praze zabit. V jemu posmrtně konfiskovaném majetku se ale Beřovice nejmenují, protože již patřily hraběti Vratislavu z Mitrovic. Hrabě z Mitrovic rozprodal vranské panství i s Beřovicemi roku 1655 Janu Vilémovi Gerštorfovi z Gerštorfu. Následovalo období krátkodobých držení vsi různými majiteli. V roce 1664 bylo již původní panství zrušeno a zbývající vsi Beřovice a Dřínov byly spojeny pod statek Beřovice, který byl veden v letech 1664 - 1670 jako samostatný celek. Roku 1670 byly Beřovice přikoupeny k panství Zlonice Bohuslava Bernarda Valkouna z Adlaru. Po jeho smrti převzal správu teprve sedmnáctiletý Václav Jan Vojtěch, jediný a poslední valkounský dědic zlonického panství. Roku 1701 byl za zásluhy u dvora povýšen na svobodného pána. Vedl však na své poměry nákladný život a přivedl panství roku 1707 na buben. Mezi jemu zabavený majetek patřila také ves Beřovice. Zlonické panství včetně Beřovic koupil 12.října 1707 Norbert Leopold Libštejnský hrabě z Kolovrat a jeho syn Vincent ho roku 1721 prodal Filipu Josefovi hraběti Kinskému ze Vchynic a pod panstvím Kinských již Beřovice, ku svému prospěchu zůstaly.
    Od konce 19.století se v Beřovicích začal těžit kaolin, který byl díky své výborné jakosti vhodný k výrobě šamotového zboží. Za 2.světové války se vyvážel zejména do Finska a jiných severských států. Mimo kaolin se zde těžila také tzv. "malířská hrudka".

Zdroj: KHPS
Foto: www.meuslany.cz                                                                              

                                                                                               Aktualizace: 27. 5. 2009

 


Vytisknout Nahoru

Aktuality z regionu

19.07.
2018
Nová turistická známka.
Speciální edice turistických známek Husitská města. více »
17.07.
2018
Bořek na prázdninách!
Soutěžte s Bořkem o turistickou vizitku! více »
17.07.
2018
O bývalé radnici ve Slaném.
Nový informační leták o bývalé radnici ve Slaném více »
10.07.
2018
Nový bankomat ve Slaném
Ve Slaném je nyní nový bankomat. více »
09.07.
2018
Informační centrum roku 2018
Hlasujte pro své oblíbené informační centrum. více »