/images/a_03.gif
Infocentrum Slaný
Pro Občany - Typy na kulturu, sport a vše zajímavé. Tipy pro pestřejší každodenní život ve městě SLANÝ Pro turisty - Vše o městě SLANÝ, jeho historii, památkách i dnešní podobě. Tipy na výlety do okolí. O infocentru - Kdy a kde nás můžete ve Slaném navštívit. Co vše zajímavého si do nás můžete odnést.
Infocentrum Slaný

Informační server
města Slaný a regionu
Přemyslovské střední Čechy

Ilustace Jiřiny Lockerové z knihy Panovníci českých zemí - Nakladatelství Fragment
Sladký víkend ve Slaném Přehled akcí Fotogalerie Turistické cíle Ubytování Sbírka slánek Virtuální prohlídkaAnketa
Infocentrum Slaný na Facebooku
Info

Infocentrum Slaný
Pod Velvarskou branou
Velvarská 136/1
274 01 Slaný

Telefon: 312 523 448
e-mail: ic@infoslany.cz

Letní otevírací doba
(duben - říjen)

Po - Pá
9.00 - 17.00
So, Ne, Svátky
9.00 - 16:30


Zimní otevírací doba:
(listopad – březen)

Po – Pá
9.00 - 16.00
So, Ne, svátek
Zavřeno
Doporučujeme
© 2007 Infocentrum Slaný

Jedomělice

/19-jedomelice.jpg

První zmínka o Jedomělicích (nebo také Dědomilice a Jedomilice) je z roku 1316, kdy se odtud jmenuje František z Jedomělic (Franciscum de Dyedomilicz), který měl spor s farářem Janem z Benátek. Další historicky podložená zmínka o Jedomělicích je z roku 1413, kdy se uvádí, že tvrziště Ostrov, ke kterému část tehdy Dědomilic patřila, držel Jakub, rychtář slánský a po něm jeho manželka Anna. Po její smrti spadlo toto zboží na krále a vyprosil si je podkomoří Hájek z Hodětína.
Roku 1508 upadl Jan Malikovský z Bysně, "že musel statek svůj věřitelům pustiti". Ti pak, Jan z Pibru, Pavel Chotek z Vojnína a Zdislav Hořešovec z Libošína, prodali ještě ten rok Malíkovice, tvrz, poplužní dvůr a ves, Canovice a Dědomilice Děpoltovi z Lobkovic za 1250 kop.
K roku 1543 patří už k Malíkovicím vsi Canovice a Jedomělice celé. Jedomělice pak v následujících letech přecházeli na Děpoltovi dědice. Děpoltův pravnuk Děpolt však s majetkem špatně hospodařil a roku 1594 vše prodal Gothardu Floriánovi Žďárskému ze Žďáru na Červeném Újezdci a Jenči. Gothard, který držel k Malíkovicím i pusté Humniště, prodal roku 1599 tvrz Malíkovice, při ní dvůr poplužní a ves s podacím, vsi Čanovice a Jedomělice, sestrám z Martinic, jako poručnicím nad statkem nezletilého Jaroslava Bořity z Martinic a na Smečně. A tak přešly Jedomělice roku 1599 pod smečenské panství, kde zůstaly až do doby nové. Ve třicetileté válce ves sice hodně utrpěIa, ale zůstala jednou z mála alespoň částečně obydlených vsí na panství. V roce 1805 otevřel Josef Drchkovský z Lidic v lese u Jedomělic, v místě zvaném "vostrov", šachtu sv.Josefa. Po jeho smrti ji v dražbě koupil kladenský farář Kašpar Valentin Weininger, ale obratem ji prodal Dr.Fischerovi, který k této šachtě přikoupil ještě druhou "velkou míru dolovou". Podle seznamů vytěženého uhlí z roku 1818 se u Jedomělic těžilo ve dvou dolech a sice na šachtě vrchnosti z Vraného, kde se ročně vytěžilo 1185 strychů uhlí a na již jmenovaném prvním dole sv.Josefa s 92 strychy. Podle seznamu Horního substitučního úřadu panství smečenského byly v roce 1834 u Jedomělic doly sv.Josefa a sv.Jindřicha. K nim je třeba přičíst důl panství Vraný.

Zdroj: http://www.jedomelice.cz/

                                                                                                                                                                                                                                                            Aktualizováno: 5.8.2008


Vytisknout Nahoru

Aktuality z regionu

10.08.
2018
Nová turistická vizitka
Turistická vizitka Božího hrobu ve Slaném. více »
02.08.
2018
Dřevomalby Tomáše Záborce
Dřevomalby v prostorách nemocnice ve Slaném více »
01.08.
2018
Navrhněte slánské osobnosti na ocenění.
Návrhy je možné zaslat do začátku září. více »
01.08.
2018
Placení parkovného pomocí mobilní platební aplikace
Ve Slaném je nyní možné platit parkovné pomocí mobilní aplikace. více »
26.07.
2018
Bořek na prázdninách!
Soutěžte s Bořkem o turistickou vizitku! více »