/images/a_03.gif
Infocentrum Slaný
Pro Občany - Typy na kulturu, sport a vše zajímavé. Tipy pro pestřejší každodenní život ve městě SLANÝ Pro turisty - Vše o městě SLANÝ, jeho historii, památkách i dnešní podobě. Tipy na výlety do okolí. O infocentru - Kdy a kde nás můžete ve Slaném navštívit. Co vše zajímavého si do nás můžete odnést.
Infocentrum Slaný

Informační server
města Slaný a regionu
Přemyslovské střední Čechy

Ilustace Jiřiny Lockerové z knihy Panovníci českých zemí - Nakladatelství Fragment
Sladký víkend ve Slaném Přehled akcí Fotogalerie Turistické cíle Ubytování Sbírka slánek Virtuální prohlídkaAnketa
Infocentrum Slaný na Facebooku
Info

Infocentrum Slaný
Pod Velvarskou branou
Velvarská 136/1
274 01 Slaný

Telefon: 312 523 448
e-mail: ic@infoslany.cz

Letní otevírací doba
(duben - říjen)

Po - Pá
9.00 - 17.00
So, Ne, Svátky
9.00 - 16:30


Zimní otevírací doba:
(listopad – březen)

Po – Pá
9.00 - 16.00
So, Ne, svátek
Zavřeno
Doporučujeme
© 2007 Infocentrum Slaný

Netovice

/turisticke-cile/netovice-dsc_0426.jpg

Historie obce Netovic nebo také Nedětovic, jak se dříve psalo, je v dochovaných pramenech dosti skoupá. Přesto, jak nám dokazují archeologické nálezy z průzkumů konce devatenáctého století, sahají počátky osídlení katastru vsi a jejího okolí hluboko do starověku. Roku 1831 zde bylo objeveno pohanské pohřebiště a nalezen tu byl pazourkový hrot, zasazený v rukojeti z parohu. Dále byly odkryty kamenné hroby se skrčenými kostrami a se spálenými těly s kulturou českých mohyl, s řadou vložených milodarů, žárový pohřeb na způsob mohylky, homolovitě zavalený kamenem. U cesty do Jemníků bylo nalezeno pohřebiště s 9 hroby, s kostrami většinou pochovanými v rakvích. Toto pohřebiště je už řazeno do prvních dob křesťanství.
Podle první dochované písemné zprávy patřily Netovice, respektive jejich polovina, asi od roku 1045 do roku 1270 klášteru řádu sv. Benedikta v Břevnově. K roku 1228 se polovina uvádí v majetku kláštera řeholnic sv.Benedikta u sv. Jiří na Pražském hradě, jemuž patřily až do doby husitských válek.
Císař Zikmund, který podělil své milce a věřitele řadou majetků na Slánsku, Netovice nerozdával. Je možné, že v jeho době i později, za Albrechta a Ladislava Pohrobka už ves patřila městu Slaný. Písemně doloženo to ale je až z doby krále Jiřího z Poděbrad.
Za účast v šmalkaldském povstání zkonfiskoval král Ferdinand I. roku 1547 slánským jejich majetky včetně Netovic, které jim pak roku 1562 po odpuštění vrátil.
Při pobělohorských konfiskacích byly Netovice spolu s ostatním majetkem Slanému zabaveny a 27.ledna 1623 je koupil Jaroslav Bořita z Martinic a připojil je ke Smečnu, kde potom už zůstaly.

Mistr Petr CAPO NETOVICKÝ (Netovicenus)
Mistr svobodných umění a spisovatel Petr Capo Netovický se narodil koncem 16.století v rodině netovického rolníka a rychtáře Jana Šmejkala. Absolvent slánských škol studoval na Karlově akademii, kde dosáhl hodnosti mistra svobodných umění. Místo kantora na Vysokokostelecké škole v Kutné Hoře zastával po svém krajanu Janu Šultysovi. Byl “obratným a plodným” básníkem. Roku 1608 vydal báseň Perigrafia urbis Slanensis, psanou latinským dystichem, ve které zveršoval bájné i skutečné události z historie města Slaného a také své vlastní zážitky a poznatky z dob svých slánských studií. Slánská pamětní kniha z roku 1608 uvádí, že tuto báseň věnoval slánskému purkmistru a konšelům za vyhotovení nějaké “jisté” listiny. Rukopis básně je údajně uložen ve strahovském klášteře v Praze.

Zdroj: KHPS
                                                                                                                                                                                                                                                                Aktualizace: 6.8.2008


Vytisknout Nahoru

Aktuality z regionu

20.02.
2019
DAKAR SHOW 2019
Klubový večer s úspěšným českým týmem Motor Racing Group. více »
20.02.
2019
POZOR - změna jízdního řádu MHD Slaný
Výlukový jízdní řád MHD Slaný od 18. 2. - 8. 6. 2019 více »
11.02.
2019
Nové letáky na rok 2019.
Letáky Kalendárium 2019 a Turistická sezóna 2019 více »
06.02.
2019
Vycházka staletími
Oslavte s námi Mezinárodní den průvodců. více »
01.02.
2019
Přehled akcí v roce 2019.
Přehled kulturních a sportovních akcí ke stažení. více »