/images/a_03.gif
Infocentrum Slaný
Pro Občany - Typy na kulturu, sport a vše zajímavé. Tipy pro pestřejší každodenní život ve městě SLANÝ
Sladký víkend ve Slaném Přehled akcí Fotogalerie Turistické cíle Ubytování Sbírka slánek Virtuální prohlídkaAnketa
Infocentrum Slaný na Facebooku
Info

Infocentrum Slaný
Pod Velvarskou branou
Velvarská 136/1
274 01 Slaný

Telefon: 312 523 448
e-mail: ic@infoslany.cz

Letní otevírací doba
(duben - říjen)

Po - Pá
9.00 - 17.00
So, Ne, Svátky
9.00 - 16:30


Zimní otevírací doba:
(listopad – březen)

Po – Pá
9.00 - 16.00
So, Ne, svátek
Zavřeno
Doporučujeme
© 2007 Infocentrum Slaný

Bořkova cesta Cyklohráčkem za zlatým pokladem

Ahoj, jmenuji se Bořek,
i přesto, že jsem se narodil už hodně dávno, jsem stále malý kluk.
Město Slaný mě dostalo do svého znaku v době, kdy Českému království vládl král Václav II.
A protože už jsem tedy na světě nějaký ten pátek, leccos už jsem viděl a taky zažil. Proto jistě uznáte, že já jsem tím nejpovolanějším, který vás po městě provede.
Jako každý správný malý kluk si i já ze všeho nejradši hraji. Tak co si takhle zpestřit naší procházku nějakou tou hrou, a kdoví, třeba nás na konci čeká i nějaká odměna.
Tak hurá, vyrážíme na cestu!

Začneme hezky rovnou od začátku, moje říkadla vás upozorní na památné stavby. U každé se na chvíli zastavíme a zkusíme splnit úkol. Výsledky si zapíšeme do tajenky a uvidíme, kam ta nás zavede.Kdo je to Bořek?

Bořek byl obyčejný kluk, který to díky svým lumpárnám dotáhl až do znaku královského města Slaný. Jen se na toho malého filutu pojďme podívat pěkně zblízka. Bořek byl synáček slánského primase Hotmara a původně se nejmenoval Bořek nýbrž Valentin. Bořek prováděl všelijaké vylomeniny a tu největší si nechal na příjezd nejvzácnějšího hosta. Do Slaného totiž přijel král Václav II. a když jeho průvod projížděl městem, spatřil král velmi neobvyklý výjev. Ústřední postavou toho neobvyklého výjevu byl právě Bořek. Bez jakýchkoli rozpaků se vysápal na lešení k městskému znaku a snažil se jej utrhnout. Zatímco se o slánské měšťany pokoušely mrákoty, král byl tímhle podivným a nečekaným představením tak pobaven a okouzlen, že nechal postavičku Bořka přidat do nové podoby slánského znaku. A tak tam tenhle zlobivý Bořek sedí už více jak 600 let a pozoruje to slánské dění a hemžení.
A protože 600 let je opravdu dlouhatánská doba a nikoho, ani našeho Bořka, by nebavilo sedět tak dlouho na jednom místě, rozhodli jsme se u nás ve Slaném, že Bořka vyšleme na cesty Cyklohráčkem! Ať se chlapec jeden uličnická taky jednou pořádně projede vlakem…

Královské město Slaný

V časech dávných, kdy se kolem dnešního Slaného rozprostíraly hluboké hvozdy plné divoké zvěře, vyrazil sem na lov kníže Nezamysl se svou družinou. Nedaleko Slánské hory ho žízeň přiměla vyslat svého sluhu Holota porozhlédnout se po nějakém zdroji pitné vody. Což o to, Holot pramen skutečně objevil, ale pít se z něj nedalo. Voda totiž byla strašně slaná. I zrodil se tedy nápad na založení malé osady a vyváření tehdy velmi vzácné soli z vody. Král Václav II. povýšil Slaný v roce 1305 na město přímo královské! Dějiny byly ke Slanému poměrně shovívavé, nicméně nějaký ten válečný ryk sem také dolehl, zejména kolem Napoleonských válek, živo tu bylo také za Husitů a dokonce proběhl i velký požár, co zničil bezmála celé město. Z dob dávno minulých nám ve Slaném zůstala spousta pěkných památek, příkladem budiž Velvarská brána, kaple Božího hrobu, děkanský kostel sv. Gotharda nebo klášterní kostel Nejsvětější Trojice, kde tamní bosí karmelitáni vyrábějí úžasné domácí džemy, po kterých se každý olizuje až za ušima:) A kdo není na sladké, ten může okoštovat víno z místních vinic, nebo výtečné slánské pivo. V dnešní době nabízí Slaný a blízké okolí také mnoho možností k odreagování, ať už v aquaparku, na squashi či badmintonu, na golfu nebo v některém sportovním centru či hale.

Ale co je nejdůležitější, první kroky by vás měly přivést k nám do Infocentra Pod Velvarskou branou, kde si jednak můžete prohlédnout NEJvětší slánku na světě a jestli si přinesete s sebou i kus chleba, tak vám ho posolíme solí z téhle obří slánky a HLAVNĚ si u nás vyzvednete dárek za účast v téhle hře s Bořkem a Cyklohráčkem!
Mnoho a mnoho dalších tipů na výlety, procházky a zážitky vám nabídneme přímo na místě.

Vytisknout Nahoru

Aktuality z regionu

22.03.
2019
Nabídka táborů ve Slaném - Léto 2019
Přehledy letních nejen příměstských táborů ve Slaném. více »
18.03.
2019
Den Cyklohráčku ve Slaném
Dny Pražské integrované dopravy - Den Cyklohráčku. více »
14.03.
2019
Cyklohráček vjíždí do 6. sezóny
Výletní vláček zamíří do Slaného i letos. více »
14.03.
2019
Dny indické kultury ve Slaném.
Od 5. do 12. dubna budou ve Slaném probíhat Dny indické kultury více »
03.03.
2019
Mimořádné uzavření infocentra.
Od 11. do 24. března 2019 bude infocentrum zavřené. více »