/images/a_03.gif
Infocentrum Slaný
Pro Občany - Typy na kulturu, sport a vše zajímavé. Tipy pro pestřejší každodenní život ve městě SLANÝ
Sladký víkend ve Slaném Přehled akcí Fotogalerie Turistické cíle Ubytování Sbírka slánek Virtuální prohlídkaAnketa
Infocentrum Slaný na Facebooku
Info

Infocentrum Slaný
Pod Velvarskou branou
Velvarská 136/1
274 01 Slaný

Telefon: 312 523 448
e-mail: ic@infoslany.cz

Letní otevírací doba
(duben - říjen)

Po - Pá
9.00 - 17.00
So, Ne, Svátky
9.00 - 16:30


Zimní otevírací doba:
(listopad – březen)

Po – Pá
9.00 - 16.00
So, Ne, svátek
Zavřeno
Doporučujeme
© 2007 Infocentrum Slaný

Tip na výlet - Dolín

Secesní výzdoba dolínského kostela vám vyrazí dech
 
Typ: pro pěší
Náročnost: mírná
Délka trati: 8 km
Převýšení:  m

Charakter trati: trasa vede částečně městskými ulicemi, pak polními cestami, obcí, silnicemi nižší třídy s malým provozem a malý úsek trasy také po silnici 1. třídy

Start: Slaný, Infocentrum Slaný, Velvarská 136
Cíl: Slaný, Infocentrum Slaný, Velvarská 136
 

Otevírací doba kostel sv. Šimona a Judy
po domluvě s pí Durasovou na
DurasovaJ@seznam.cz

Aktuální informace k Dolínu zde
 

Poznámka: Kostel bývá nepravidelně otevřen při různých kulturních příležitostech nebo při hře na varhany a pokud se o této příležitosti dovíte, tak neváhejte a kostel určitě navštivte. Aktuální informace na www.

Fotogalerie
 
Situační mapa
 
Od Infocentra Pod Velvarskou branou vyjdete směrem k Hlaváčkovu náměstí, pokračovat budete ke klášteru, okolo kterého se rozprostírá slánský hřbitov. Kolem hřbitovní zdi budete pokračovat ulicí Na Vinici až na její konec, kde asfaltová silnice pozvolna přechází do štěrkem vysypané terénní cesty. Po ujití několika desítek metrů dojdete až ke sloupu vinařů a rybářů. Ve 30. letech 19. stol. byl umístěn ke hřbitovu u kostela sv. Václava na samotě Ovčáry.

Pískovcový, hranolový pilíř zdobený révovím, s kapličkou ve vrcholu. Model (pravděpodobně původního sloupu ze 16. stol.) je umístěn ve Vlastivědném muzeu ve Slaném, kopie od akademického sochaře Václava Nejtka. Cestou můžete seběhnout ke kostelíku sv. Václava v Ovčárech.

Prví písemné zmínky o kostele pochází z roku 1465. Od 2. pol. 16. století se uvádí jako pustý. V roce 1674 byl z nařízení Bernarda Ignáce hraběte Bořity z Martinic výrazně upraven a znovu upravován byl také v roce 1819, 1880 i později. Uvnitř kostela je ve zdi zasazen náhrobní kámen Jiříka Luníkovského z Vraného a druhý rozpůlený se znakem ve věnci, ze zdi vylomený, patří slánskému měšťanu Hynku Branovskému. Oba jsou z roku 1551. Z hlavního oltáře sv. Václava se dochoval pouze fragment obrazu sv. Václava mezi dvěma anděly.O celkovou opravu chátrajícího objektu se zasadilo v roce 2003 město Slaný.

 

Po stejné cestě se vrátíte zpátky a pokračujete dále. Dojdete až na samý konec této travnaté cesty, vy se však dáte vlevo mírně do kopce okolo ovocných sadů až vyjdete na vršek, před sebou už uvidíte první dolínské domy.

Dolín byl založen kolem roku 1305 slánskými Benedikty. První písemná zpráva se datuje v roce 1325. Ve stejném roce je uváděn i kostel sv. Šimona a Judy. Tato památka má zajímavou historii, která sahá hluboko do středověku. O existenci kostela jsme spraveni již od roku 1338, kdy patřil klášteru  Augustiniánů, kanovníků v Roudnici, kterému ho postoupil významný český biskup Jan IV. Z Dráždic. Farnost však za husitských válek  zanikla a nebyla  nikdy obnovena.

Původně gotický kostel  byl rozšířen v roce 1739 a v roce 1863 získal pseudogotickou věž. V roce 1908 byl znovu upravován. Při této úpravě získal unikátní secesní výzdobu.   Překrásný kostel sv. Šimona a Judy v Dolíně má velmi zajímavou mozaiku. Její autor,Viktor Foerster, zasadil mozaiku nad hlavní vstup do kostela. Viktor Foerster, bratr významného hudebního skladatele J. B. Foerstera.Je zde znázorněn Spasitel Ježíš Kristus, který sedí na trůnu, v ruce má pastýřskou hůl a na klíně ovečku. Z výtvarného hlediska zaujme ornament trůnu, detailní provedení obličeje Spasitele a  celková monumentalita výjevu, která uvádí návštěvníka chrámu do posvátného prostoru kostela, který je řešen ve stejném duchu, přičemž mozaiku zde vystřídala malba a umění barevné vitráže. Při vlastním provedení malby a bližší prohlídce zjistíme, že se nejedná o "malovanou  plochu", ale že do čerstvé omítky byl "vyškrábán" vzor a ten byl poté kolorován.

Stěny chrámu při dopadu slunečních paprsků jsou pak opticky aktivní, a když si uvědomíme, že světlo, které proudilo do chrámu barevnými okny, navíc měnilo během dne svou intenzitu, pak teprve skutečně oceníme mistrovské dílo, se kterým se zde můžeme setkat. Za tehdejší realizací stál zlonický farář František Kraus, jenž byl znám jako znalec památek a objednavatel nových výtvarných děl.Můžete pokračovat dál podle mapy přes obec a okolo průmyslové zóny do Slaného nebo se vrátit po stejné cestě zpět. Při cestě zpět do Slaného se vám naskytne neobvyklá podívaná na město – vlevo se Slánskou horou.

 

 

 

Vytisknout Nahoru

Aktuality z regionu

21.03.
2019
Nabídka táborů ve Slaném - Léto 2019
Přehledy letních nejen příměstských táborů ve Slaném. více »
18.03.
2019
Den Cyklohráčku ve Slaném
Dny Pražské integrované dopravy - Den Cyklohráčku. více »
14.03.
2019
Cyklohráček vjíždí do 6. sezóny
Výletní vláček zamíří do Slaného i letos. více »
14.03.
2019
Dny indické kultury ve Slaném.
Od 5. do 12. dubna budou ve Slaném probíhat Dny indické kultury více »
03.03.
2019
Mimořádné uzavření infocentra.
Od 11. do 24. března 2019 bude infocentrum zavřené. více »