/images/a_03.gif
Infocentrum Slaný
Pro Občany - Typy na kulturu, sport a vše zajímavé. Tipy pro pestřejší každodenní život ve městě SLANÝ
Sladký víkend ve Slaném Přehled akcí Fotogalerie Turistické cíle Ubytování Sbírka slánek Virtuální prohlídkaAnketa
Infocentrum Slaný na Facebooku
Info

Infocentrum Slaný
Pod Velvarskou branou
Velvarská 136/1
274 01 Slaný

Telefon: 312 523 448
e-mail: ic@infoslany.cz

Letní otevírací doba
(duben - říjen)

Po - Pá
9.00 - 17.00
So, Ne, Svátky
9.00 - 16:30


Zimní otevírací doba:
(listopad – březen)

Po – Pá
9.00 - 16.00
So, Ne, svátek
Zavřeno
Doporučujeme
© 2007 Infocentrum Slaný

Tip na výlet - Smečno

 

Kolem vinařství, Havlíčkovskými lázněmi až do zámeckého parku 
 

Typ:
pro pěší
Náročnost: mírná
Délka trati: 16 km
Převýšení: 119 m
Charakter trati: trasa vede částečně po polních cestách, zpevněných asfaltových nebo panelových cestách a silnicích nižší třídy

Start:
Slaný, Infocentrum Pod Velvarskou branou, Velvarská ul.
Cíl: Slaný, Infocentrum Pod Velvarskou branou, Velvarská ul.

Fotogalerie
 
Situační mapa
 
Vycházku začneme u Infocentra Pod Velvarskou branou. Z Velvarské uličky vyjdeme na Masarykovo náměstí. Kousek vedle bývalé slánské radnice zahneme na Komenského náměstí, napojíme se do Záfortenské ulice a jdeme k můstku přes Červený potok. Před ním zahneme doprava a ulicí K. H. Borovského vyjdeme kolem bývalé Přibylovy přádelny do části Slaného, zvané Kvíček. U kapličky z poloviny 19. století zahneme do ulice Na Chmelnici a pokračujeme rovně, až k areálu vinařství pana Rychtaříka, který před několika lety obnovil na katastru obce vinice. Na návsi je umístěn ukazatel se zeleným značením, který nás nasměruje po silnici podél Šternberského potoka, do obce Přelíc.
První písemné památky o obci, která se již nachází v přírodním parku Džbán, jsou z počátku 14. století a kostel sv. Petra a Pavla je z druhé poloviny téhož století. Vlevo od kostela stojí jedna z několika dřevěných zvonic, rozsetých po vsích na slánsku. Z Přelíce pokračujeme po značené zelené trase podél Šternberského potoka do osady Šternberk.
Osada Šternberk je součástí obce Ledce. Původně zde stával zámeček, poplužní dvůr a mlýn. Začátkem 19. století po prozkoumání pramenů nechal šlechtický rod Martiniců zřídit lázně a postupně byly dostavěny další budovy. U pramene byla zbudována výstavná kolonáda. Léčili se zde mimo jiné velikáni českého národa. Josef Jungmann, František Palacký a po čtyřletém nuceném pobytu v Brixenu také Karel Havlíček Borovský. Lázně zanikly na konci 19. století a jejich budovy byly využity k jiným účelům. V jedné z budov dnes sídlí Dětský domov Ledce. Ze Šternberka pokračujeme okolo pramene Dr. Prokeše do kopce po panelové cestě až na Smečno, ke zdem smečenského zámku.
Zde můžeme vidět vyřazenou vojenskou techniku v prostoru bývalého vojenského muzea a dobře zachovaný vojenský obranný kryt, takzvaný řopík. Historie Smečna sahá hluboko do minulosti. První zmínky o obci se objevují již v Kosmově kronice, kde se hovoří o vsi Stibeczno. Skutečného rozkvětu a značného významu v rámci zemí koruny České získalo Smečno po roce 1418. V tomto roce získal smečenskou tvrz Markvart z Martinic a od té doby bylo Smečno v nepřetržitém držení panského rodu Martiniců (od roku 1789 Clam-Martiniců) celých 500 let. Díky výsadnímu postavení Martiniců na královském dvoře se Smečno (od r. 1515 město Smečno) stalo významným místem, kde Martinicové přijímali význačné hosty ať již v rámci české koruny nebo i okolních zemí. Nezřídka poskytl smečenský zámek azyl mnoha významným osobnostem. Za všechny je možné jmenovat Josefa Božka, který ve zdejším zámeckém parku poprvé předvedl funkční model svého parovozu. O výsadním postavení města svědčí i nepatrná zmínka v historických análech, kde se hovoří o tom, že v roce 1711 byly první dva hrnce brambor přivezených do Čech svěřeny právě Smečnu k dalšímu pěstování. Nejvýznamnější historickou památku města je již zmiňovaný smečenský zámek, s přístupnou zámeckou zahradou. Zámek má přístupné pouze nádvoří, v jeho prostorách sídlí Domov sociálních služeb pro seniory. Za pozornost nepochybně stojí i kostel Nejsvětější Trojice, kde jsou nainstalovány nejstarší funkční varhany v Evropě, sousoší Nejsvětější Trojice nebo socha sv. Jiří. Uprostřed města, kousek od Městského úřadu, zahneme doleva a po silnici dojdeme rovně zpět do Přelíce. Cestu zpět do Slaného již známe.

Vytisknout Nahoru

Aktuality z regionu

22.03.
2019
Nabídka táborů ve Slaném - Léto 2019
Přehledy letních nejen příměstských táborů ve Slaném. více »
18.03.
2019
Den Cyklohráčku ve Slaném
Dny Pražské integrované dopravy - Den Cyklohráčku. více »
14.03.
2019
Cyklohráček vjíždí do 6. sezóny
Výletní vláček zamíří do Slaného i letos. více »
14.03.
2019
Dny indické kultury ve Slaném.
Od 5. do 12. dubna budou ve Slaném probíhat Dny indické kultury více »
03.03.
2019
Mimořádné uzavření infocentra.
Od 11. do 24. března 2019 bude infocentrum zavřené. více »