/images/a_03.gif
Infocentrum Slaný
Pro Občany - Typy na kulturu, sport a vše zajímavé. Tipy pro pestřejší každodenní život ve městě SLANÝ
Sladký víkend ve Slaném Přehled akcí Fotogalerie Turistické cíle Ubytování Sbírka slánek Virtuální prohlídkaAnketa
Infocentrum Slaný na Facebooku
Info

Infocentrum Slaný
Pod Velvarskou branou
Velvarská 136/1
274 01 Slaný

Telefon: 312 523 448
e-mail: ic@infoslany.cz

Letní otevírací doba
(duben - říjen)

Po - Pá
9.00 - 17.00
So, Ne, Svátky
9.00 - 16:30


Zimní otevírací doba:
(listopad – březen)

Po – Pá
9.00 - 16.00
So, Ne, svátek
Zavřeno
Doporučujeme
© 2007 Infocentrum Slaný

Tip na výlet - sv. Ján

Tajemstvím opředený zámeček „Beyerovka“, tajuplné „Dívčí skály“ aneb Co už na Slánsku nenajdete.

Typ: pro pěší
Náročnost: mírná
Délka trati: 16 km
Převýšení: 57 m
Charakter trati: trasa vede částečně po polních cestách, koňských stezkách a v některých úsecích po silnicích nižších tříd.

Start: Slaný, Infocentrum Pod Velvarskou branou, Velvarská ul.
Cíl: Slaný, Infocentrum Pod Velvarskou branou, Velvarská ul.

Fotogalerie

Situační mapa

Svou dnešní vycházku můžete začít u Infocentra Pod Velvarskou branou, vyjít na Masarykovo náměstí a projít Husovou ulicí, pokračovat ul. dr. Beneše do Wilsonovy. Na ní navazuje Lacinova a ta vás okolo Zimního stadionu vyvede ven z města. Po levé straně najdete cestu k Novému rybníku. Přejdete hráz rybníka a na jejím konci uhnete doprava a pěšinkou rybník obejdete. Dostanete se až pod most silnice R7, a cesta vás povede dál směrem ke Studeněvsi. Projdete okolo zahrádek až do vsi samotné. Projdete hlavní křižovatku na návsi okolo kapličky dál na Řisuty. Za křižovatkou po 30 m vpravo uvidíte cestu, která se po chvíli změní na panelovou a ta vás mezi poli dovede až k vodojemu u Tuřan. Na cestě ze Studeněvse do Tuřan (za tuřanskou vodárnou) stojí kaplička, mariánskou legendou spojená s postavením zdejšího kostela a soškou Panny Marie tuřanské. Kolmo přejdete silnici I/16 ze Slaného na Řevničov a uličkami se propletete k první zvoničce, která stojí poblíž hřbitovní zdi. Byla vystavěna za Adolfa hraběte z Martinic v roce 1712. Z původních tří zvonů byly dva zrekvírovány. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je po staletí poutním místem. Je to původně gotická stavba ze 14. století. V roce 1712 byl kostel prodloužen a upraven a dále upravován roku 1762 a 1903, kdy byla zbořena stará sakristie a postavena nová a kdy na kostele přibyla věžička. Poslední rekonstrukce interiéru i exteriéru kostela, včetně jeho nasvícení, byly ukončeny v roce 1999. Na východní straně kostela je ve zdi torzo znaku z náhrobního kamene, které se stalo námětem pověsti o rytíři Odolánu Pětipeském, romanticky zpracované Václavem Benešem Třebízským.

Pokračujete na Libovice. Projdete okolo barokní kaple z 18. století. Uhnete z hlavní trasy okolo hospody dolů z kopečka, minete rodný dům MUDr. A. Kůrky a na konci ulice navážete na značenou koňskou cestou, která vás povede až ke sv. Jánu a k zaniklému zámečku, který místní nazývali „Bajrovka“. Vše začalo v zaniklé vsi Necky, kde se muži rozhodli prohloubit vyschlou studnu a našli uhelnou sloj. Začali zde dolovat sedláci, ale většinou se zadlužili a přišli o svůj majetek. Jeden z nich požádal o půjčku bohatého Františka Beyera, který zde nakonec otevřel několik šachet a dobýval uhlí. Vystavěl tzv. Štajgrovnu, kterou pak vyměnil se správcem za dvorec v Neckách. Nechal také vystavět kapličku a sochu sv. Jana Nepomuckého z vděku za záchranu syna, který spadl do studny u šachet a přežil. Při svém domě postavil hospodu a pekárnu. Jeho syn Eduard se oženil s bohatou šlechtičnou a nechal postavit zámeček zvaný Bajrovka. Budoval nové moderní šachty, obytné domky, vybudoval také mlýn a kovárnu. Zemřel roku 1871 na následky zranění z válečné bitvy.

Zámeček, mlýn a hospodářství bylo prodáno synovi Františka Šebesty – Arnoštovi. Po jeho smrti se o celé hospodářství pak starala ovdovělá paní Šebestová se synem Oldřichem. Po matčině smrti byl donucen vstoupit do JZD a svůj majetek darovat státu. Zámek i mlýn byl zbořen. Z celého díla Beyerů zbyla jen kaplička a pomník. Stejnou cestou se vrátíte zpět do Slaného.


 

 

 

 

 

 

Vytisknout Nahoru

Aktuality z regionu

10.08.
2018
Nová turistická vizitka
Turistická vizitka Božího hrobu ve Slaném. více »
02.08.
2018
Dřevomalby Tomáše Záborce
Dřevomalby v prostorách nemocnice ve Slaném více »
01.08.
2018
Navrhněte slánské osobnosti na ocenění.
Návrhy je možné zaslat do začátku září. více »
01.08.
2018
Placení parkovného pomocí mobilní platební aplikace
Ve Slaném je nyní možné platit parkovné pomocí mobilní aplikace. více »
26.07.
2018
Bořek na prázdninách!
Soutěžte s Bořkem o turistickou vizitku! více »