/images/a_03.gif
Infocentrum Slaný
Pro Občany - Typy na kulturu, sport a vše zajímavé. Tipy pro pestřejší každodenní život ve městě SLANÝ
Sladký víkend ve Slaném Přehled akcí Fotogalerie Turistické cíle Ubytování Sbírka slánek Virtuální prohlídkaAnketa
Infocentrum Slaný na Facebooku
Info

Infocentrum Slaný
Pod Velvarskou branou
Velvarská 136/1
274 01 Slaný

Telefon: 312 523 448
e-mail: ic@infoslany.cz

Letní otevírací doba
(duben - říjen)

Po - Pá
9.00 - 17.00
So, Ne, Svátky
9.00 - 16:30


Zimní otevírací doba:
(listopad – březen)

Po – Pá
9.00 - 16.00
So, Ne, svátek
Zavřeno
Doporučujeme
© 2007 Infocentrum Slaný

Tip na výlet - Zájezd

 

Na návštěvě u veselé lemuří rodinky
 
 
Typ: pro pěší kombinovaná s vlakem a autobusem
Náročnost: mírná
Délka trati: 12.5 km
Převýšení: 91 m
Charakter trati: trasa vede 

Start:
Slaný, Vlakové nádraží / Autobusové nádraží
Cíl: Slaný, Autobusové nádraží

Poznámka:
Otevírací doba Zooparku Zájezd:
Pondělí – Neděle 10:00-18:00
tel.: 312 250 887

Fotogalerie


Situační mapa
  

Ze slaného pojedeme vlakem (víkend) nebo autobusem (všední den) do Kolče. První písemná zpráva o vesnici Holecs (tj. Choleč) je v blíže nedatované listině, kladené do období 1125 až 1140. Ves se v ní zmiňuje jako majetek vyšehradské kapituly. Po silnici dojdeme z Kolče do Zákolan.
Nejstarší dochovaná písemná zpráva o obci je z roku 1282, kdy byly Zákolany přiděleny Kapitule Vyšehradské. Novodobý rozvoj je spojen s nálezem a těžbou uhlí a výstavbou železničních tratí. Kromě tradičního zemědělství, mlynářství, sklárny a pálení vápna se poté v obci rozvíjí další průmysl (cukrovar, cihelna, výroba hudebních nástrojů - piana zn. Dalibor). V kultuře se obec zapsala "Zákolanskou polkou", o níž publikoval Jan Neruda a vyskytuje se i v opeře Bedřicha Smetany "Dvě vdovy". Romantické okolí lákalo k pobytu a tvorbě žáky známé Mařákovy krajinářské školy - Ant. Slavíčka, Jaroslava Panušku, Otakara Lebedu, jejich spolužákem byl i místní akad. malíř Josef Holub. Ze zákolanského rodu pochází a působil zde spoluzakladatel českoslovanské sociální demokracie Ladislav Zápotocký - Budečský a v Zákolanech čp. 19 se roku 1884 narodil jeho syn Antonín Zápotocký, pozdější československý prezident (I953 - 1957) a spisovatel. Zde se u Obecního úřadu napojíme na značenou červenou trasu a pokračujeme na Budeč a dále do Kovár.  
Budeč, původně sídliště z doby bronzové, od 9. století jedno z nejrozsáhlejších slovanských hradišť, které se váže k působení přemyslovského rodu a počátkům české státnosti. Na akropoli hradiště ve výšce 289 m n. m. stojí od přelomu 9. a 10. století kamenná rotunda sv. Petra a Pavla, která je nejen první dochovanou rotundou, ale nejstarší stojící stavbou v naší republice (a zřejmě i v evropském území severně od Dunaje)vůbec. Románskou rotundu sv. Petra a Pavla dal vystavět syn prvního historicky doloženého knížete z rodu Přemyslovců, Bořivoje I. (v období Velkomoravské říše), Spytihněv I. (vládl v letech 895 - 915). Milenium rotundy naši předci oslavili v roce 1905, ale kostel na Budči stál zřejmě již v roce 895 a nové výzkumy napovídají tomu, že jeho stavba dokonce předcházela zřízení kamenné rotundy kostela sv. Klimenta v Levém Hradci. Nejstarším písemným pramenem o Budči je První slovanská legenda o sv. Václavu, která vznikla asi ve 40. letech 10. století a která uvádí, že kníže Vratislav (vládl od roku 915 do 921) poslal syna Václava na Budeč, aby se tam učil knihám latinským (jeho předchozí vzdělání ze strany babičky Ludmily bylo slovanské). Vedle dalších legend z následujících dvou století se Budeč uvádí v listině z roku 1262, kterou manželka krále Přemysla Otakara II. - Kunhuta - postupuje podací právo k budečskému kostelu vyšehradské kapitule.
Výše uvedené legendy o Budči píší především v souvislosti s výukou mladého kněžice, který jako kníže Václav I. vládl od roku 923 až do svého zavraždění 28. 9. 935 (nebo 929) a s označením Svatý se stal patronem naší země. Existenci školy na Budči potvrdily zde prováděné několikeré archeologické výzkumy a tradice Budče jako prvního centra české vzdělanosti ovlivnila zejména v 19. století českou uměleckou tvorbu a společenský život.
Projdeme obcí Kováry, na jejím konci přejdeme Zákolanský potok a před železničním mostem zahneme doleva, jdeme kousek podél trati, a pak dál až do Libochoviček. Z Libochoviček pokračujeme po silnici na Buštěhrad a na první křižovatce zahneme doleva na Zájezd.
V této obci je provozována 5. soukromá ZOO v ČR, Zoopark Zájezd. V malém, ale velmi příjemném Zooparku můžeme vidět především početné lemuří rodinky, ale také želvy, chameleóny nebo menší kočkovité šelmy. Ze Zájezdu se vrátíme zpět k silnici, kterou jsme šli z Libochoviček. Tentokrát ji však mineme a po polní cestě dojdeme do Dřetovic. Na dnešním katastru Dřetovic byly ve středověku dvě obce - jednak ves Dřetovice a městečko a tvrz Kralovice. Tvrz stávala na mírném návrší v blízkosti dnešní fary pod kostelem sv. Václava, který zůstal jediným zbytkem městečka, zpustošeného a spáleného v polovině 15. století, pravděpodobně při tažení vojska Jiřího z Poděbrad proti Buštěhradu. Jinak nejstarší písemný doklad, ve kterém je zmiňována obec Dřetovice je z roku 1233. Odtud jdeme podél Dřetovického potoka do Stehelčevse a autobusem dojedeme zpět do Slaného.

Vytisknout Nahoru

Aktuality z regionu

21.03.
2019
Nabídka táborů ve Slaném - Léto 2019
Přehledy letních nejen příměstských táborů ve Slaném. více »
18.03.
2019
Den Cyklohráčku ve Slaném
Dny Pražské integrované dopravy - Den Cyklohráčku. více »
14.03.
2019
Cyklohráček vjíždí do 6. sezóny
Výletní vláček zamíří do Slaného i letos. více »
14.03.
2019
Dny indické kultury ve Slaném.
Od 5. do 12. dubna budou ve Slaném probíhat Dny indické kultury více »
03.03.
2019
Mimořádné uzavření infocentra.
Od 11. do 24. března 2019 bude infocentrum zavřené. více »