/images/a_03.gif
Infocentrum Slaný
Pro Občany - Typy na kulturu, sport a vše zajímavé. Tipy pro pestřejší každodenní život ve městě SLANÝ
Sladký víkend ve Slaném Přehled akcí Fotogalerie Turistické cíle Ubytování Sbírka slánek Virtuální prohlídkaAnketa
Infocentrum Slaný na Facebooku
Info

Infocentrum Slaný
Pod Velvarskou branou
Velvarská 136/1
274 01 Slaný

Telefon: 312 523 448
e-mail: ic@infoslany.cz

Letní otevírací doba
(duben - říjen)

Po - Pá
9.00 - 17.00
So, Ne, Svátky
9.00 - 16:30


Zimní otevírací doba:
(listopad – březen)

Po – Pá
9.00 - 16.00
So, Ne, svátek
Zavřeno
Doporučujeme
© 2007 Infocentrum Slaný

Tip na výlet - zvoničky

„Živé volám, mrtvé oplakávám, mračna zaháním…“putování Slánskem za hlasy zvonů

Typ: pro pěší
Náročnost: mírná
Délka trati: 15 km
Převýšení: 91 m
Charakter trati: trasa vede částečně po polních cestách, koňských stezkách a v některých úsecích po silnicích nižších tříd

 Start: Slaný, Infocentrum Pod Velvarskou branou, Velvarská ul.
Cíl: Slaný, Infocentrum Pod Velvarskou branou, Velvarská ul.

 Fotogalerie

Situační mapa
 

      Byl to právě zvon, který hned zrána volal ve jménu Páně k práci na poli, v poledne zval ke krátkému odpočinku a večer zvěstoval skončení denního díla. Pražská synoda v roce 1374 nabádala věřící, aby se při zvonění modlili třikrát Ave Maria a tak získali odpustky. Hlas všech zvonů vpředvečer ohlašoval, že druhého dne je neděle nebo zasvěcený svátek, všechny zvony také vítaly biskupa nebo panovníka. (in: PŘIBYL, V. : Zvonice a zvony na Slánsku 2009)

   
Svou dnešní vycházku můžete začít u Infocentra Pod Velvarskou branou, projít na Masarykovo náměstí, projít Husovou ulicí, pokračovat ul. dr. Beneše do Wilsonovy. Na ní navazuje Lacinova a ta vás okolo Zimního stadionu vyvede ven z města. Po levé straně najdete cestu k Novému rybníku. Přejdete hráz rybníka a na jejím konci uhnete doprava a pěšinkou rybník obejdete. Dostanete se až pod most silnice R7, a cesta vás povede dál směrem ke Studeněvsi. Projdete okolo zahrádek až do vsi samotné. Projdete hlavní křižovatku na návsi okolo kapličky dál na Řisuty. Za křižovatkou po 30 m vpravo uvidíte cestu, která se po chvíli změní na panelovou a ta vás mezi poli dovede až k vodojemu u Tuřan. Na cestě ze Studeněvse do Tuřan (za tuřanskou vodárnou) stojí kaplička, mariánskou legendou spojená s postavením zdejšího kostela a soškou Panny Marie tuřanské. Kolmo přejdete silnici I/16 ze Slaného na Řevničov a uličkami se propletete k první zvoničce, která stojí poblíž hřbitovní zdi. Byla vystavěna za Adolfa hraběte z Martinic v roce 1712. Z původních tří zvonů byly dva zrekvírovány. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je po staletí poutním místem. Je to původně gotická stavba ze 14. století. V roce 1712 byl kostel prodloužen a upraven a dále upravován roku 1762 a 1903, kdy byla zbořena stará sakristie a postavena nová a kdy na kostele přibyla věžička. Poslední rekonstrukce interiéru i exteriéru kostela, včetně jeho nasvícení, byly ukončeny v roce 1999. Na východní straně kostela je ve zdi torzo znaku z náhrobního kamene, které se stalo námětem pověsti o rytíři Odolánu Pětipeském, romanticky zpracované Václavem Benešem Třebízským.
  Pokračujete na Libovice. Projdete okolo barokní kaple z 18. století. O zaniklé Bayerovce a osadě sv. Jana najdete povídání v dalším tipu „Tajemstvím opředený zámeček „Beyerovka“, tajuplné „Dívčí skály“ aneb Co už na Slánsku nenajdete…“ V Libovicích se napojíte na značenou koňskou stezku (modrou) a ta vás odvede až do Řisut. Opět křižujete silnici Slaný – Řevničov. Řisuty. Nade vsí se tyčí barokní dřevěná zvonice, která stojí na kamenné podezdívce. Vystavěli ji vedle kostela sv. Jakuba Většího (kostel je původně gotický, do dnešní podoby přestavěný v 18. století). Po předcích si uchovávají řisutští pověst o Aleně z Řisut. Příběh spadá do období husitských válek, kdy se na řisutské tvrzi narodila holčička Alena. Matka zeslabená porodem jí zemřela, otec ji kvůli jejím příbuzným zapověděl. Alena žila v Pálči vychovávaná chůvou k lásce k otci a přála si s ním setkat. 
V Řisutech se napojíte opět na modrou koňskou stezku, která se na vršku nad obcí kříží s červenou a po červené, cestou mezi poli, dojdete do Studněvsi. Cestu zpět do Slaného už znáte.

 

 

 

 

 

Vytisknout Nahoru

Aktuality z regionu

21.03.
2019
Nabídka táborů ve Slaném - Léto 2019
Přehledy letních nejen příměstských táborů ve Slaném. více »
18.03.
2019
Den Cyklohráčku ve Slaném
Dny Pražské integrované dopravy - Den Cyklohráčku. více »
14.03.
2019
Cyklohráček vjíždí do 6. sezóny
Výletní vláček zamíří do Slaného i letos. více »
14.03.
2019
Dny indické kultury ve Slaném.
Od 5. do 12. dubna budou ve Slaném probíhat Dny indické kultury více »
03.03.
2019
Mimořádné uzavření infocentra.
Od 11. do 24. března 2019 bude infocentrum zavřené. více »