/images/a_03.gif
Infocentrum Slaný
Pro Občany - Typy na kulturu, sport a vše zajímavé. Tipy pro pestřejší každodenní život ve městě SLANÝ
Sladký víkend ve Slaném Přehled akcí Fotogalerie Turistické cíle Ubytování Sbírka slánek Virtuální prohlídkaAnketa
Infocentrum Slaný na Facebooku
Info

Infocentrum Slaný
Pod Velvarskou branou
Velvarská 136/1
274 01 Slaný

Telefon: 312 523 448
e-mail: ic@infoslany.cz

Letní otevírací doba
(duben - říjen)

Po - Pá
9.00 - 17.00
So, Ne, Svátky
9.00 - 16:30


Zimní otevírací doba:
(listopad – březen)

Po – Pá
9.00 - 16.00
So, Ne, svátek
Zavřeno
Doporučujeme
© 2007 Infocentrum Slaný

Turistický produkt

„Sladký víkend ve Slaném“

Sladký víkend ve Slaném je tzv. turistický produkt, ve kterém Vám nabízíme řadu tipů, jak strávit atraktivní víkend s rodinou a dětmi ve Slaném. Nechte se inspirovat a budete-li potřebovat pomoc nebo radu, můžete se zastavit v našem Infocentru Pod Velvarskou branou.

1. den/pátek

Po příjezdu do Slaného se můžete ubytovat v ubytovacích zařízeních různých kategorií:

 • Víceúčelová sportovní hala je umístěna v klidné lokalitě vzdálené od centra (15 min. chůze). V nabídce jsou pokoje dvoulůžkové s vlastním hygienickým zařízením (koupelna se sprchovým koutem a WC), TV/SAT. V areálu je aquapark, bowling, fitness, squash, ledová plocha. Jídlo je možné zajistit v restauraci, která je součástí celého komplexu. Parkovat lze u areálu.
 • Pension UNION je umístěn nedaleko centra (5 min. chůze). Pokoje jsou jednolůžkové, dvoulůžkové a apartmány, všechny s vlastní koupelnou (sprcha, WC), TV. V objektu restaurace. Po dohodě s majitelem možnost ubytování psů. Parkovat lze na přilehlém parkovišti.
 • Hotel Hejtmanský dvůr**** stojí v centru města na Masarykově náměstí. Nabízí jednolůžkové, dvoulůžkové, třílůžkové pokoje. Pokoje mají koupelnu se sprchovým koutem nebo vanou a WC, TV/SAT. V hotelu je restaurace. Odpočinout si můžete v Relax centru. Parkování za zajištěno na hotelovém parkovišti.
 

Po večeři a procházce městem můžete navštívit městskou hvězdárnu. Na obloze se stále děje něco zajímavého. Některé jevy vzbudí zájem jen profesionálů, jiné úkazy vzbudí zájem úplně všech. Večerní astronomická pozorování se konají  za bezmračné oblohy v úterý, středu, čtvrtek a pátek.

 

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec

19:00 - 21:00 hodin
19:00 - 21:00 hodin
19:00 - 21:00 hodin
21:00 - 23:00 hodin
21:00 - 23:00 hodin
21:00 - 23:00 hodin
21:00 - 23:00 hodin
21:00 - 23:00 hodin
20:00 - 22:00 hodin
19:00 - 21:00 hodin
19:00 - 21:00 hodin
19:00 - 21:00 hodin

Prohlídky hvězdárny se konají vždy ve třicetiminutových intervalech. Poslední prohlídka je třicet minut před zavírací hodinou. Školní a hromadné výpravy se přijímají po předchozí telefonické objednávce i mimo tyto hodiny. Městská hvězdárna má v současnosti jednu kopuli. Otočná kopule o průměru šest metrů umožňuje pozorování v rozsahu 360°. Hlavním dalekohledem v kopuli je moderní zrcadlový dalekohled typu Cassegrain 500/7800 mm.

 

2. den/sobota dopoledne

Po snídani je možné volný čas věnovat bližšímu poznání města, jeho historii, památkám.

Začít můžete návštěvou Vlastivědného muzea a Velvarské brány na Masarykově náměstí. 38 m vysoká gotická věž Velvarská brána je poslední z bran bývalého městského opevnění. Pochází z druhé poloviny 15. století, což potvrzují i zbytky plastické výzdoby. Z jedné strany je zdobena cechovními štíty a návštěvníci v ní dnes naleznou expozici věnovanou středověké fortifikaci města.

 

Chloubou Slaného je spousta architektonických a kulturních památek. Nepřehlédnutelná je budova bývalé piaristické koleje s kaplí Zasnoubení Panny Marie. Zde od roku 1939 sídlí Vlastivědné muzeum. Bylo založeno v roce 1885 a převažují zde sbírky archeologické, historické a národopisné. Součástí muzejních sbírek je muzejní knihovna, kterou tvoří několik souborů. Stará muzejní knihovna budovaná od svého založení je doplněná o část piaristické knihovny a knihovny františkánské. Kaple je zasvěcená Zasnoubení P. Marie. Dochovaný umělecký barokní klenot - oltářní obraz „Sen sv. Josefa“ je od italského malíře C. I. Carloniho z roku 1727. Kromě stálých expozic a příležitostných tematických a výtvarných výstav se muzeum zaměřuje na přednáškovou činnost. Od roku 1893 každoročně vydává ročenku Slánský obzor.

 
Poobědvat můžete v centru města. Z rozmanité kulinářské nabídky si vyberou i náročnější „jedlíci“. Od lehkého rychlého občerstvení v pizzerii až po klasické polední menu s dezertem na závěr.

2. den/sobota odpoledne

Pokud se rozhodnete strávit i sobotní odpoledne v historické části Slaného, doporučujeme vycházku ze slánského Masarykova náměstí okolo kláštera s kostelem Nejsvětější Trojice a vestavěnou loretánskou kaplí z 17. století ke sloupu vinařů a rybářů a pokračovat až ke kostelíku svatého Václava v Ovčárech. Dále vás cesta povede pod Slánskou horu ke slanému pramenu, který dal jméno celému městu.

 

Pro ty, kteří dávají přednost pohybu na čerstvém povětří a milují krásy přírody, se nabízí vycházka po značené naučné stezce na Slánskou horu. Slánská hora tvoří přírodní dominantu města. Spolu s nedalekou Vinařickou horou představují nejjižnější výběžky sopečné činnosti Českého středohoří. Její odhalená skalnatá část jasně hovoří o sopečném původu. Charakteristické sloupce čedičové horniny vytvářejí bizarní vzor přerušovaný mnohými puklinovými jeskyněmi. Na jižním a západním svahu hory jsou dva, tajemstvím opředené, kameny. Za zmínku stojí tři kříže na vrcholu hory, jež zde původně nechal v letech 1662 – 64 vztyčit hrabě Bernard Ignác z Martinic. Tři kříže symbolizují utrpení Slaňáků za třicetileté války. Množství vyhlídek poskytuje báječné pohledy na město a do dálky. Slánská hora je také významná hlavně tím, že je to přírodní území velmi blízko městského centra. Pokračovat můžete ke kopii kaple Božího hrobu, kterou nechal také postavit hrabě Bernard Ignác z Martinic roku 1665 a která je jednou z nejstarších v Čechách.

 

Večeřet můžete v místě ubytování nebo v kterékoli restauraci v centru města.

 
Pokud jste zatím nevyzkoušeli jak se drží golfová hůl, tak teď k tomu máte ideální příležitost. Golfový areál v Beřovicích (obec vzdálenou 6 km od Slaného – 8 min. jízdy autem) najdete lehce, protože cesta k němu je vždy vyznačena pomocí ukazatelů. Čeká na Vás normovaná devítka, golfová akademie, mnoho tréninkových možností, prostě ať už jste tam………..

Čím Vás chceme tedy nalákat?

 • modrozeleným dopolednem na normovaném hřišti
 • pátečními večery pro negolfisty - zábava a hra na simulátorech
 • pajdulákovým hendikepem pro děti od 4 do 12 let
 • golfovou školou pro každého
 • pravidelnými dětskými tréninky ve skupinách v rámci Tréninkového centra mládeže 
 • rodinnými kurzy golfu
 • golfovou zábavou pro teenagery
 • tichou poštou (služba zdarma při získávání Vašich přátel, kteří ještě golf nehrají)
 • celoročním tréninkem a hrou - v tuhé zimě v pěkné indoor hale pod klubovnou
 

Restaurace přímo v areálu golfu nabízí bohaté menu jak pro milovníky čerstvých zeleninových salátů, či různých úprav těstovin a minutkových specialit, tak speciality v podobě jídel na objednávku 24 hodin předem – pečená husa, kachna, králík, vepřová kolena, eventuelně dalších pochutiny dle přání zákazníků. V nabídce je také venkovní grilování na terase.

 

Ať už si z nabídky vyberete cokoli, večer můžete své tělo protáhnout v bazénu Aquaparku, sjet na tobogánu nebo relaxovat ve vířivkách. Pokud neholdujete pohybu ve vodě, slánská víceúčelová hala nabízí k relaxaci také bowlingové dráhy, squashový kurt.

 

Až budete příjemně unaveni, určitě si rádi posedíte ve stylové vinárně Hotelu Hejtmanský dvůr a vyberete si i z nabídky regionálních vín. Ač se to nezdá, vinařství, které se k nám pomalu vrací, navazuje na historickou tradici. Ještě v 18. století se okolo Slaného rozprostíraly vinice. Aby vaše rozjímání nad sklenkou vína nebylo mařeno obavami o to, co s „mrňouskem“ - Agentura Včelička vám zajistí  kvalitní hlídaní.

 

         Co více říci o slánském vínu? Jedná se o vína zcela výjimečná a originální, která vypovídají o půdě, krajině i o vinaři. Severnější klima naší vinařské oblasti dává vzniknout především u bílých vín odrůdově výrazným a svěžím vínům s příjemnou kyselinkou a nezaměnitelným buketem. Většina produkce je v přívlastkové kvalitě, tzn., že vína se již nemusí doslazovat řepným cukrem. Ke chloubě jistě patří modré odrůdy Rulandské modré a Dornfelder.

 

3. den neděle dopoledne

Po snídani (v místě ubytování) se můžete vydat na Třebíz (cca 9 km - bus, kolo, pěšky).

 

Národopisné muzeum Slánska v Třebízi je věnováno lidové kultuře západní části středních Čech.

 

Třebíz
         Třebíz je rovinná vesnička, typická pro úrodnou řepařskou oblast mezi Prahou, Krušnými horami a Českým středohořím. Nejstarší zmínky o obci Třebíz, která si zachovala typickou českou náves, s rybníkem a s barokní kaplí sv. Martina, jsou z roku 1318

 

Národopisné muzeum Slánska ve Třebízi je věnováno lidové architektuře západní části středních Čech, speciálně oblasti Slánska. Ve Třebízi je zachována řada dokladů lidového stavitelství. Návštěvníci mohou seznámit s vývojem lidového stavitelství a bydlení, zemědělského hospodaření a s životem na vesnici. Charakteristické jsou zde stavby hrázděné, budované technikou zvanou „slánské lepenice“ (hrázdění je vyplněno výpletem ze slaměných provazců omazaných hlínou). Skanzen lidové zděné architektury ze 17. až 19. stol. se stavbami zachovanými v přirozeném prostředí a na původním místě zve k návštěvě Cífkova statku, Šubrtova statku, chalupy výměnkářů, interiérů domácností, vesnického obchodu, rodného domku spisovatele V.B. Třebízského. Zajímavé jsou národopisné sbírky, ukázky vesnických řemesel, nářadí a strojů.

 

         Budete-li ve Třebízi, nemůžete nenavštívit Bambuscentrum. Zcela neopakovatelnou podívanou nabízí ukázková japonská zahrada. Můžete zde obdivovat nejen krásu neživé přírody v podobě přes 300 tun přírodních kamenů složených dle tradičních japonských kompozičních pravidel, ale i mnohaleté speciálně tvarované stromy dovezené přímo z Japonska. Tato velkoplošná japonská zahrada je největší v ČR a i v předních pozicích EU.

 

Obědvat je možné v Třebízi.

 

3. den neděle odpoledne

 

         V obci Vyšínek nedaleko Zlonic v historickém areálu bývalého panského dvora Kinských 10 km severně od Slaného sídlí sdružení Aranka. Jeho činnost je zaměřena na výchovně vzdělávací práci s dětmi a mládeží v kombinaci s rekreačním a rehabilitačním jezdectvím. Vy si zde můžete vyzkoušet základy jezdeckého výcviku ve stylu western a po dohodě absolvovat vyjížďky na koních.

 

         Pokud dáváte přednost klidnějšímu trávení volného času, pak na vás čeká malebný rybníček ve Vítově u Slaného. Nemusíte vlastnit ani rybářský lístek, ani rybářský prut ani nemusíte mít s sebou židličku na sezení, ba dokonce ani návnadu. Vše vás zajistí majitel přímo na místě. Vy teď už musíte mít jenom štěstí, aby zrovna na tu vaši dobrotu se ta zlatá rybka chytila.

 

Pokud vás ani tato věc neuchvátila, pak už na vás v plné parádě čeká připravený úžasný automobilový veterán a vy si sedněte a nechte se unášet jízdou, kochejte se krajinou.

 

Před odjezdem domů doporučujeme lehkou večeři.

 

Jak je vidět, město Slaný je dnes vskutku hodno zájmu. Je hmatatelným důkazem toho, že není nezajímavých lokalit. Stačí jen trocha pozornosti a v místech, která dlouho zůstávala ve stínu, objevíme nepřeberné množství atraktivních možností a důvodů k návštěvě.

Vytisknout Nahoru

Aktuality z regionu

20.02.
2019
DAKAR SHOW 2019
Klubový večer s úspěšným českým týmem Motor Racing Group. více »
20.02.
2019
POZOR - změna jízdního řádu MHD Slaný
Výlukový jízdní řád MHD Slaný od 18. 2. - 8. 6. 2019 více »
11.02.
2019
Nové letáky na rok 2019.
Letáky Kalendárium 2019 a Turistická sezóna 2019 více »
06.02.
2019
Vycházka staletími
Oslavte s námi Mezinárodní den průvodců. více »
01.02.
2019
Přehled akcí v roce 2019.
Přehled kulturních a sportovních akcí ke stažení. více »